12/08/2020

Yunanlılar’ın gözünden Oruç Reis ve Türkiye

ile admin

Yunanistan eski Milli Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis bir sunumda basın mensuplarına Türkiye’nin Akdeniz’deki durumu ile ilgili şu bilgileri verdi.

“Çok ciddi bir durumda olduğumuzu söylememe gerek yok. Yakın gelecekte ikinci bir sinir harbi yaşayacağız. Erdoğan’ın istediğini elde etmek için çok fazla baskı yapma ve gerektiği kadar kalma niyetiyle geldiğine inanıyorum. Uluslararası durumu okuyor, Avrupa ve Amerika’dan gelen baskıların gevşediğini görüyor; Türkiye’nin ve Yunanistan’ın yalnız kaldığını söylüyor. Sonuç olarak, Yunanistan’la ve özellikle Doğu Akdeniz meselelerinde kendi sorunlarını çözme zamanının geldiğine inanıyorlar. Durum oldukça kritik. Geçen yıldan bu yana, Yunan kıta sahanlığı alanında araştırmalar başladı. Oruç Reis bölgede, savaş gemileri eşliğinde, gösterişli bir şekilde bölgede araştırma yapıyor. Araştırmasının sonuçlarıyla ilgilenmiyoruz. Bir planları var. Bu yeni bir konu değil, uzun yıllardır böyle bir durumda nasıl davranılacağıyla ilgileniyoruz. Silahlı Kuvvetler işlerini nasıl yapacaklarını biliyor ama kendi başlarına hareket edemiyorlar. “Kırmızı çizgiler” ifadesi geniş bir anlam kazanmaya başladı. Bu durumda, Yunanistan’ın iddia ettiği ve Türkiye’nin uluslararası hukuka göre iddia ettiği egemenlik haklarının ihlali söz konusu olduğunda, uyuşmazlıkların olduğu yerde kimse müdahale etmemelidir. Yani biri bundan yararlanmak istediğinde, diğer tarafın bir şeyler yapması gerekiyor. Bu durumda, eylemlerin bir kombinasyonu yapılmalıdır.”

“Türkiye’nin niyeti, bizi her konuda müzakere masasına getirmek. Bunu sıcak bir bölümle mi, şu anda uyguladığı baskı ile mi yoksa başka bir şekilde mi yapacağını bilmiyorum. Ama savaşa gelmemizi de istemediklerini çok iyi biliyorum. Çatışma kimseye uymuyor. Türkiye, baskı yaparak ve uluslararası toplumdan büyük bir hoşgörüye sahip olduğu gerçeğinden yararlanarak işini yapmaya çalışıyor. Amerikalılar meşgul değil, Fransızlar şu anda konuşmuyor ve Avrupa Türkiye’yi çeşitli şekillerde, yaptırımlar olmaksızın yatıştırmaya çalışıyor. “Dolayısıyla Türkiye için yaptıklarının durdurulması zor.”

Beni haklı çıkarmayan bir şey olduğunu görüyor musunuz? Bir şeyler değişti; Yanımızda birini görüyor musun? Askeri plan, en kötü senaryo ile plandır. Yalnız kalma şansı her şeyden daha fazla. Bizim meselemiz üzerinden birisinin Türkiye ile ilişkilerini bozması veya askeri bir çatışmaya girmesi çok zor. Ciddi çıkarlar söz konusu olmalıdır. Yaptığımız şeyi kendi yeteneklerimizle ölçmemiz gerektiğini bilmek ve hesaplamak iyidir. Potansiyelimiz var.”