Üniversite ve tercih
09/08/2020

Üniversite tercihi nasıl yapılmalıdır? Üniversite tercihi nasıl yapılır?

ile admin

Uzun süren (belki yıllarca) çalışmanın ardından gençler geleceklerini belirleyecekleri bölümleri zihinlerinde şekillendirmeye başladılar. “Üniversite tercihi nasıl yapılır?” sorusuna cevap almak üniversitelerin tercih günlerine ilgi de artmaktadır. Kimi aldığı puan ve sahip olduğu sıralama ile hayallerini kurduğu üniversite/bölüme sahip olma ihtimaline yakınken, kimisi de bu ihtimallerden çok uzakta olduğunu düşünmektedir.

Tercih, akıllıca yapıldığında yüksek bir sıralamaya sahip öğrenci de dilediği bölüme girebilir. Tabi ki mantıklı seçimlerde bu durum geçerli olacaktır. 100.000 sıralama ile tıp fakültesini tercih etmeye kalkışmayın.

Tercih yaparken kendinizce kurallar oluşturmalısınız. İlk olarak eğitim görmek istediğiniz, gelecekte sahip olacağınız o mesleği seçmek adına karar verdiğiniz bölümden emin olmalısınız.

Bölümden eminseniz, tercih sırası üniversite seçiminde olmalı. Devlet üniversitesi mi? Yoksa vakıf üniversitesi mi? Seçiminizi yaparken bazı vakıf üniversitelerinin ilk tercih sırasına yazılması durumunda %25’e kadar “tercih indirimi” yaptığını da unutmayınız. Mutlaka üniversitelerin aday öğrencilere özel hazırladıkları sayfaları incelemelisiniz. Sıralamalayı yaparken vakıf üniversitelerinden seçtiğiniz bölümlerin “%100 burslu” tercihlerini ilk sıralara yazmalı daha sonra sırasıyla indirimli ve ücretli bölümlerini tercih listenize eklemelisiniz.

Yerleşemediğiniz durumlarda ekim ayında Ek Yerleştirme (ikinci tercih) ile YÖK’ün sitesinde ilan edilen, dolmamış kontenjanlara başvurabilirsiniz. Vakıf üniversiteleri ile iyi bir pazarlık yaparsanız bu dönem için, normal fiyatın altında bir ücretle kaydınız gerçekleşebilir.

Kısaca özetlemek gerekirse,

Bölüme karar verin,

Üniversiteye karar verin,

Yukarıda anlatılan akıllı sıralama işlemi ile tercihlerinizi sıralayın.

Bölüm tercih ederken, üniversiteyi de tercih etmiş oluyorsunuz. Bölüm ve üniversite detayları için YÖK ATLAS sitesinden faydalanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü YÖK ATLAS yıllara göre puanları, tavan ve taban sıralamalarını sizlere gösteriyor. Daha fazla detaya da girebilirsiniz. Yerleşen öğrencilerin hangi lise mezunu oldukları, hangi yılda doğdukları, kaçıncı yılında üniversiteye yerleştikleri, daha önce bir üniversitede okuyup okumadıkları gibi daha nice gerekli veya gerekli olduğu düşünülmüş verilere erişebilirsiniz.

YÖK Atlas sitesine erişmek için tıklayınız.

Tercihlerinizi önce elinizle bir kağıda yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü akılda akılıcı olan bir kaç üniversite siz kağıda yazarken yüzünüzde gülümsemeye neden olacaktır. Ayrıca rastgele kağıda yaptığınız sıralama sonrasında orta sıralar da veya alt sıralarda olup da ilk sıralara yazacağınız, “neden bu üniversiteyi istiyorum?” sorusuna cevap bulacağınız bir eylem için elinizle yazmanız zihnen verimli tercih yapmanıza neden olacaktır.

“Üniversite tercihi nasıl yapılır?” sorusuna cevap bulduğunuzu düşünüyorsanız, ÖSYM Aday işlemleri sayfasına erişmek için tıklayınız.

Doğru tercih, hayat kurtarır.