05/08/2020

Üniversite eğitimi tercihi nasıl olmalıdır/ Tercih yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

ile admin

Üniversite eğitimi tercihi nasıl olmalıdır/ Tercih yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

İçeriği okumadan önce bilinmesi gerekir ki doğru dediğimiz kavram kişiden kişiye şekillenebilmektedir. Bu nedenle içerik size tek bir doğruyu değil, kendi doğrunuzla, önceliklerinizle yapmanız gereken tercihleri ve bunu yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacaktır.

Üniversite tercihi yapılırken 2 ana başlık altında inceleyip önceliklere göre tercih yapmak gerekir;

1-Mesleki avantajlar

Burada bakmanız gereken sizi kariyerinizde yükseltecek basamaklardır. Alt başlık şeklinde sıralamak gerekirse;

Akademisyenler: Seçmek istediğiniz bölümdeki akademisyenlerin eğitim düzeyleri ve başarılarına, anlatım biçimlerine ve diğer öğrencilerin memnuniyet düzeyine bakılmalıdır

Şehir seçimi: Seçtiğiniz şehrin sizin bölümünüzle ilgili sahip olduğu iş olanaklarına(staj döneminde sıkıntı çekmemek için) bakılmalıdır.

Üniversite kulüpleri:  Birçok insan bu maddenin gereksiz olduğunu düşünecektir ya da gözden kaçıracaktır fakat bilinmelidir ki üniversiteyi üniversite yapan kulüpleridir. Üniversitedeki hemen hemen bütün etkinlikler kulüpler aracılığıyla düzenlenir. Bu da bölümünüz her ne olursa olsun iş dünyasını tanımanıza ve orda ki işleyişi anlamanıza çok büyük fırsatlar sağlar. Bunun yanında sadece kendi mesleğinizle ilgili değil diğer mesleklere de aşina olursunuz ki günümüz iş dünyasının istediği yetkinliklerden biri de budur.

2- Sosyal avantajlar

Burada bakmanız gereken sizi sosyal beceriler anlamında yukarıya taşıyacak basamaklardır.

Bilinmelidir ki seçeceğiniz üniversite size sadece mesleki donanım vermek için değil, sizi her anlamda geliştirmek için seçilmelidir. Çünkü artık sadece işini iyi yapmak yeterli değil bunun yanında hitabeti iyi, özgüvenli, kaliteli zaman geçiren, ekip çalışması yapabilen, insanlarla iletişimi iyi olan bireyler aranmaktadır. Alt başlık şeklinde sıralamak gerekirse;

Üniversite ortamı: Özgüveninizi etkileyecek en önemli unsur üniversite ortamlarıdır. Okulu, şehri sevdiren size farklı pencerelerden baktıracak olan yine üniversite ortamınızdaki arkadaş çevrenizdir. Bu nedenle seçeceğiniz üniversitenin atmosferini araştırmak çok önemlidir. Bunun için o okuldaki öğrencilerle konuşabilirsiniz

Üniversite kulüpleri: Kulüplerin sosyal anlamda da yeri çok büyüktür. Çünkü üniversitenin sahip olduğu kulüpler sayesinde kendi arkadaş çevrenizi oluşturabilir; spor,sanat,müzik,gezi,tiyatro gibi ilgi duyduğunuz  alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Şehir seçimi: Seçeceğiniz şehir sizi kültürel açıdan geliştirmeye elverişli olmalıdır. Tiyatroları gelişmiş, yapılabilecek spor çeşitleri, birçok konudaki kurs olanakları fazla olan, öğrencileri seven şehirlerden yana tercih yapmanız kendinizi geliştirmenizde ve ufkunuzu açmanız konusunda çok büyük yarar sağlayacaktır.

Bunlar genel yol göstericilerdir. Bunların yanında şehrin maddi yükümlülükleri, üniversitenin ulaşım için konumu gibi detaylar kişinin kendi önceliklerine göre sıralaması gereken tercihlerdir fakat belirtmek isterim ki dikkat edilmesi gereken en önemli tercih sizin ne istediğinizdir.