12/08/2020

Plastik su şişeleri: Güneşte bıraktığınızda ne olur – Riskler nelerdir?

ile admin

Farelerde yapılan araştırmalar, güneşte şeffaf plastik şişelere maruz kalma ile beyin ve üreme organı gelişimi üzerindeki yan etkiler arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Çoğu plastik su şişesi BPA içermemesine rağmen, polikarbonat plastik su şişeleri bu kimyasalı içerir.

Bakteri büyümesi
Sahip olabileceğiniz bir başka endişe de, güneşe maruz kalan açık bir şişe su içinde potansiyel olarak zararlı bakterilerin büyümesidir. Isı, bakterilerin büyümesini hızlandırabilir. Ancak bazı durumlarda tam tersi geçerlidir. İsviçre Federal Su Bilimi ve Teknolojisi Enstitüsü Eawag, güneş enerjili su dezenfeksiyonu (SODIS) adı verilen bir süreç geliştirdi.

Plastik bir PET şişenin suyla altı saat güneşe maruz kalması, genellikle çoğu mağazada ve büfede bulacağınız şey, aslında hastalığa neden olan bakterileri öldürür. Cevap ultraviyole radyasyonda yatıyor.

Bakteriler ve normal kullanım
SODIS yöntemi etkili olabilse de, işlemi kolayca tekrarlayamayabilirsiniz. Zamana ek olarak, plastik su şişelerinin durumu da bakteri üremesini etkileyebilir.

Aşınma çizikleri olan kullanılmış şişeler bakteri barındırabilir. Ayrıca ultraviyole güneş ışığının yoğunluğu kontrol edemeyeceğiniz bir faktördür. Bazı durumlarda güneşe maruz kalmak bakterileri durdurabilse de, şişe güneşten uzak bir yerde tutulduğunda tekrar büyüyebilirler.

BPA maruziyeti halen araştırılmakta olduğundan, her zaman kesinlikle BPA içermeyen temiz su şişelerini seçmek akıllıca olacaktır. 3 veya 7 numaralı Geri Dönüşüm Kodlarını taşıyan plastik şişeler bu BPA’yı içerebilir. Bunlar kaçınılması gereken şeylerdir.

Şişenin altındaki kodu arayın. Genel bir önlem olarak, plastik su şişelerini güneşten uzak tutun, tercihen serin bir yerde, sıcaklıkları daha düşük tutmak ve BPA’nın onu içeren şişelerden suya karışmasını engellemek için su sşişelerinizi güneşten saklı tutunuz.