Patentleri tarafından öldürülen mucitler
11/08/2020

Patentleri tarafından öldürülen mucitler

ile admin

Uçuş üniforması giyen Franz Reichelt

4 Şubat 1912’de Avusturya doğumlu Fransız terzi Franz Reichelt, kendi ilham aldığı uçuş kıyafeti ile Eyfel Kulesi’nin tepesine tırmandı.

Fransız makamlarına kostümü bir oyuncak bebek üzerinde denemeyi planladığını bildirmişti, ancak kuleye tırmandığında atlayacağını duyurdu.

Arkadaşları, hava koşullarının doğru olmadığını ve atlamaya cesaret etmemesi için başka nedenlere işaret ederek fikrini değiştirmeye çalıştı, ancak Reichelt kararlıydı.

Aslında, icadına o kadar güveniyordu ki, emniyet halatı bile kullanmayacak ve başka herhangi bir koruyucu önlem almayacaktı.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Buluşumun değerini kanıtlamak için hile yapmadan kendimi denemek istiyorum” dedi.

Dönemin gazeteleri paraşüt kıyafetini “her zamankinden biraz daha hantal, kocaman ipek başlıklı bir pelerini andıran sıradan kıyafetler” olarak tanımlıyordu.

Saat 08: 22’de Reichelt Eyfel Kulesi’nin tepesindeydi. Üniformasını giydi ve boşluğa atladı. Etkinliğe 30 gazeteci, iki film yapımcısı (biri kulede diğeri yerde) ve çok sayıda insan katıldı.

Paraşüt anında vücudunu sardı ve birkaç saniye içinde yerde çakılmıştı, 60 metre yükseklikten düşüyor ve arkasında 20 cm derinliğinde bir çukur bırakıyordu.

Popular Mechanics Nisan 1912 sayısında “cesedi polis tarafından toplandığında şekilsiz bir kütleydi. İlk seyirciler yanına geldiğinde çoktan ölmüştü”.

Bir otopsi daha yapıldı ve düşme sırasında kalp krizinden öldüğünü belirledi!

William Nelson motosiklet kazası

24 yaşındaki General Electric çalışanı William Nelson, 3 Ekim 1903’te bir test için icat ettiği yeni bisikleti aldı. Bisikletinden düştü ve olay yerinde öldü.

Valerian Ivanovich Abakovsky yüksek hızlı tren

Valerian Abakovsky, Sovyet yetkililerini Moskova’ya ve Moskova’dan taşımak için tasarlanmış bir uçak motoru ve çekiş pervanesi ile donatılmış yüksek hızlı bir tren olan Aerowagon’u icat ettiğinde 25 yaşındaydı.

24 Temmuz 1921’de Abakovsky, Fyodor Sergeyev ve diğer dört komünist grubu Aerocar’ı test sürüşüne çıkardı. Araç, Moskova’dan Tula’ya olan yolculuğunu başarıyla tamamladı, ancak dönüş yolunda yüksek hızda koşarken raydan çıktı ve tüm yolcuların ölümüyle sonuçlandı.

Henry Smolinski uçan araba

Mühendis Henry Smolinski, ticari olarak uygun, uçan bir araba yapmak istedi. Böylece Northrop’taki işinden ayrıldı ve İleri Araç Mühendisleri ile çalışmaya başladı.

1973’te şirket, bir Ford Pinto tarafından arabaya bağlanıp bağlantısı kesilebilen bir Cessna Skymaster uçağının arkasına katılarak AVE Mizars adlı iki prototip araç yaptı.

Araçlar 1974’te üretime girecekti, ancak 11 Eylül 1973’te Smolinski ve arkadaşı Harold Blake bir test uçuşu sırasında öldü.