18/08/2020

Okyanusları 38 yıldır mürettebatsız gezen “hayalet” gemi

ile admin

İçinde bulunduğumuz yüzyılın gerçek ama tuhaf hikayelerinden biri SS Baychimo’nun hikayesidir. Gemi okyanuslarda içinde mürettabat olmadan seyrediyordu. Hem de 38 yıldır!

Geminin Ortadan Kaybolması
SS Baychimo, 1.322 tonluk bir kargo gemisiydi. 1914’te İsveç’te üretilen gemi, kuzeybatı Kanada kıyılarında kürk ve deri ticareti yapan Hudson’s Bay Company’ye aitti. 70 metre uzunluğundaydı ve saatte 10 knot hıza sahipti. Kanada’nın kuzey kıyılarında 9 başarılı yolculuk yapmış, derileri Avrupa’ya yüklemişti. 1 Ekim 1931’de kürklerle dolu olan gemi buzda hapsoldu.

Mürettebat gemiyi terk etti ve yürüyerek seyahat etti. Denizciler gemiye dönmeye çalıştıklarında SS Baychimo buzdan ayrıldı, fakat ilk seferinde tekrar buzda hapsolduğu için yelken açamadı. Gemi sahibi olan şirket mürettebattan 22 kişiyi almak için bir uçak gönderirken, gemiye bakmak için geride 15 kişi bıraktı.

Bütün kışı bölgede geçirmeye hazır denizciler, geminin yanına küçük bir sığınak inşa ettiler. Ancak 24 Kasım’da güçlü bir kar fırtınası bölgeyi vurdu ve hava düzeldiğinde ufukta gemiden hiçbir iz kalmamıştı! Kaptan, fırtına sırasında geminin ayrılmış ve batmış olması gerektiğini varsaydı.

Gemiyi Bulmak
Fakat birkaç gün sonra, bir fok avcısı, gemiyi bulundukları yerden 72 km uzakta gördüğünü bildirdi. İkinci kez tekneyi bulmayı başardılar ama bu sefer Baychimo’nun kötü kış havasına dayanamayacağına inandıkları için Avrupa’ya hava yoluyla taşınmak üzere taşıdıkları derilerden en değerli derileri çıkarmaya karar verdiler. Böylece gemi sonsuza dek terk edildi.

Yine de Baychimo batmadı. Sonraki yıllarda onu gören insanların birçok tanıklığı vardı. Denizcilerin gemiye binmeyi başardıkları birkaç kez oldu, fakat ya onu çekmek için gerekli donanıma sahip olmadıkları ya da kötü hava koşulları nedeniyle gemiyi tekrar terk ettiler.

38 yıl boyunca gemi, Kuzey Pasifik Okyanusu ve Arktik Okyanusu’ndaki akıntılar tarafından musallat olmuş gibi, insansız bir şekilde tek başına yelken açtı. Hatta 1969’da Kuzey Kutbu’ndaki Beaufort Denizi’nde görüldü.

İnsan gözünün onu en son gördüğü zamandı bu son görüş. O zamandan beri başka “yaşam belirtileri” vermedi. Muhtemelen, kuzeyin vahşi denizlerinde yaptığı uzun, yalnız yolculuğuyla rahatlamış, buzlu okyanusun dibinde sonsuz bir uykuya dalmıştı.