12/08/2020

Moodle LMS ile hızlı bir şekilde ders açma işlemi nasıl yapılır?

ile admin

Şu günlerde koronavirüs sebebiyle tüm eğitim hizmetleri uzaktan eğitime dönmüş durumda ve bazı eğitim kurumları hızlı ders açma işlemini yapmak yerine tek tek el girişleri ile derslerini oluşturmaktadırlar. Aşağıdaki bilgiler ile Moodle LMS üzerinden hızlı bir şekilde derslerinizi açabileceksiniz.

  1. Öğrenci İşleri Direktörlüğü’nden aktif öğrenci istenir.

Öğrenci Numarası; Adı; Soyadı; Ders Kodu; Dersin Tam Adı; Akademisyen; Akademisyen Kullanıcı Adı

Öğrenci Adı ve Soyadı ayrı sütunlarda gelmesi avantaj sağlayacaktır.

  1. Kategori Oluşturmak:

Diş Hekimliği, Eczacılık Fakültesi gibi fakülteler ve bu fakültelere ait alt bölümler oluşturulur. Oluşturulan isimlerden kategori ID numarası alınır. Bu id numarası toplu ders eklemede kullanmak üzere not etmemiz gerekmektedir.

  1. Dersleri Oluşturmak:

Öğrenci İşleri Direktörlüğü’nden alınan listedeki tüm dersleri excel ile yükleyebiliriz. Toplu ders yüklemede bizden istenen sütunlar;

Shortname (dersin kısa adı); fullname (dersin tam adı); category (Bu kısımda oluşturduğumuz kategori ID numarasını giriyoruz), startdate (ders hangi tarihte başlayacak), cohort1 (dersin kısa adını tekrar yazıyoruz)

Oluşturduğumuz dosyayı “Virgülle Ayrılmış CSV” olarak kayıt edip, CSV dosyasını Not Defteri ile açtıktan sonra, farklı kaydet özelliğini kullanarak “ANSI” olarak gelen varsayılan seçeneği “UTF-8” e çeviriyor ve kayıt ediyoruz.

Alttan alanlar gibi özel durumdaki öğrencilerin karşısındaki ders kodlarında [DersKodu] gibi fazladan ders kodu bulunursa bunu silmeliyiz. Akademisyen ve Öğrenci ataması yaparken de bu ders kodları sildiğimizle aynı olmalıdır. Böylece akademisyen iki farklı dersi değil (alttan alanlar ve normal sınıf) tek derste tüm öğrencilere notlarını paylaşabilecektir.

  • Ders Kısa Adı Oluşturmak:

Excel tablosunda bulunan bölümleri, =BİRLEŞTİR fonksiyonun yardımıyla Ders Kısa adı oluşturuyoruz. Kısa ad genellikle tam ad uzunluğundan daha uzun olmalıdır. Sebebi ise Kısa ad benzersiz olmalı ki kullanıcılarımızı doğru derse atayabilelim. =BİRLEŞTİR fonksiyonu ile oluşturduğumuz tüm değerleri kopyalayıp yeni bir sütunda farklı yapıştırmalıyız. (Değerler bazında yapıştırmalıyız)

Ders Kısa adı yazarken;

Ders Kodu (boşluk) Ders Adı (boşluk) Akademisyen (boşluk) Bölüm

  1. Dersleri Sisteme Yüklemek:

Dersleri topluca kategoriler altına eklemek için, Moodle Menülerden sırasıyla;

Site yönetimi – Dersler – Kursu yükle sayfasına geliyoruz. Dersleri ilgili alana bırakıp yükleme işlemini gerçekleştiriyoruz.