07/09/2020

Kripto Para Borsası

ile admin

Kripto para borsası, son zamanlarda yatırım aracı olarak görülüyor. Kazanç sağlanan ve birçok konuda avantaj sağlayan Kripto para borsasıyla ilgili merak edilenler;

Kripto para birimleri, günümüzde yatırım ve ödeme aracı olarak görülüyor. Bu yüzden milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Birkaç püf noktayla Kripto para birimlerine sahip olunabiliyor.

Kripto para birimlerine madencilik yöntemiyle sahip olmak oldukça mantıklıdır. Bunun nedeni, dünya genelinde madenciliğin yaygın olması ve yatırım aracı olarak kullanılmasıdır. Dolayısıyla madencilikte blok başına verilen ödüllerde ani düşüşler olabilmektedir. Bu da Kripto para kazanmak için büyük bir fırsat olabilir.

Diğer yöntem ise reel para birimleriyle Kripto para satın almaktır. Reel para birimlerine Dolar, Euro ve Türk Lirası örnek verilebilir. İşte bu yöntemlerle Kripto para satın alınan sitelere “Kripto Para Borsası” adı verilir.

Kripto Para Borsasının Çalışma Sistemi

Kripto para borsası, içinde birçok işlemi barındırır. Kripto para birimlerinin yanında reel para birimleri ile de satış veya alış işlemleri rahatlıkla yapılabilir. Borsa, değişim sitesi olduğu için reel para, istenilen para birimine çevrilebilir. Bunun yanında Kripto para birimleri de reel par birimlerinde kolaylıkla çevrilebilir.

Kripto para borsasında, geleneksel borsa sistemi esas alınır. Geleneksel para birimine ek olarak aracı kuruma ihtiyaç duymadan bireysel yatırım da yapılabilmektedir.

Kripto Para Borsaları Arasında Fark Var Mı?

Kripto para borsaları, kullanıcına türüne ve işlem çeşitlerine göre farklılık gösterebilir. Örneğin; bazı Kripto para borsalarında sadece reel para birimleriyle ya da sadece Kripto para birimleriyle işlem yapılabilmektedir. Bunun yanında her iki para birimini kullanan Kripto borsası da bulunmaktadır.

Kripto para birimlerinin kullanıldığı borsalar, daha avantajlı olmaktadır. Çünkü Kripto para birimlerinin değeri reel para birimlerinden yüksektir. Bu yüzden Kripto para birimleriyle yapılan işlemler, daha fazla kazanç sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca Kripto para birimleri arasında yapılan işlemlerde kazancın yükselmesine sağlar.

Kripto para borsaları, müşteri hitap şekillerine göre ikiye ayrılır: Belli müşterilere hizmet verenler ve bölgesel işlem yapanlar. Bölgesel hizmet veren borsalar, sadece belli bölgelere işlem yapar. Örneğin; birkaç Kripto para borsası, sadece Türk vatandaşlarına işlem yapma yetkisi vermektedir. Bunun için oturma izni, vatandaşlık ve çalışma izni gibi resmi belgeler istemektedir.

Global borsalar da Kripto para borsasında içinde sayılabilir. Global borsa da herhangi bir bağlayıcıya ihtiyaç yoktur. Ancak reel para birimiyle işlem yapılamaz.