16/08/2020

İncir’in vücuda faydası nelerdir? Tüketimi nasıl olmalıdır?

ile admin

İncir, insanların çeşitli alanlarda sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olan bir meyvedir.

Düşük Kan Basıncı
Meyve ve sebze tüketmeyen çok kişi var. En azından olması gerektiği kadar değil. Bir diyet bizi kolayca hipertansiyon ve aksesuarlarının yoluna götürebilir. İncirler kurtarmaya geliyor. Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum bakımından zengindirler. Aslında araştırmalar, daha fazla potasyum tüketenlerin diğerlerinden daha düşük tansiyona sahip olduğunu göstermiştir.

Kabızlığı önleyin
Hafif müshil etkisi nedeniyle incir, kabızlık sorunu yaşayan kişilere çözüm sağlayabilir. Özellikle, doğal bir yardım yöntemi denemek isteyen insanlara. Günlük üç incirin tüketimi, sorunu hafifletmeye yardımcı oluyor ve taze mi yoksa kurutulmuş mu tercih edeceğinizi merak ediyorsanız uzmanlar aynı etkiye sahip olduklarını vurguluyorlar.

Kilo Kontrolünde Destekleyici Bir Rolü Var
Bu yaz meyveleri lif bakımından zengindir, günlük beslenmemize ne kadar çok dahil edilirlerse, istenilen kiloya ulaşma konusunda daha iyi sonuçlar aırsınız. Nedeni ise, sindirimi yavaşlatıp midemizden yiyeceklerin atılmasını geciktirerek tokluk hissini daha uzun süre devam ettirmesidir. Bu da kaçınılmaz olarak, buzdolabında bulduğumuz şeylerle her yarım saatte bir acıkmamamıza ve atıştırmamamıza neden oluyor.

Postmenopozal Kadınları Korur
İsveç’te 50.000’den fazla menopoz dönemindeki kadın üzerinde yapılan 8 yıllık bir araştırma, meyvelerden (en zenginleri incir, elma, armut ve erik olan) en çok lifli yiyenlerin risklerini %34 oranında azalttığını duyurdu.

Kalp Hastalığını Önleyin
Hayvanlar üzerindeki çalışmalar, bu lezzetli meyveyi tüketmenin kan trigliserit düzeylerini düşürebileceğini ve böylece uzun vadede kardiyovasküler hastalıkları önleyebileceğini göstermiştir. Trigliseridler kanda dolaşan ana yağ formudur ve seviyeleri ne kadar yüksek olursa, obezite ve kalp hastalığı gelişme şansı o kadar artar.

Anti-diyabetik etkiye sahiptirler
Araştırmalara göre incir yaprakları, anti-diyabetik aktiviteye sahip gibi görünüyor ve şeker hastalarının enjeksiyon yoluyla aldığı insülin miktarını azaltabiliyor. İncir yapraklarını kaynatın ve çay olarak için veya özlerini kahvaltınıza ekleyin.

Kemik Yoğunluğunun Korunmasına Yardımcı Olur
Kemiklerimizi güçlendiren metal, kalsiyum ve yüksek tuz tüketiminin neden olduğu idrardaki kalsiyum kaybını önleyen potasyumun zengin içeriği inciri osteoporoza karşı işbirliği yapar.

Boğaz ağrısını giderin
İncirin yapışkan maddesi, boğaz ağrımızı gidermede ve “yorgun” hissetmemiz durumunda çok yardımcı olur. Bu madde su ile karıştırıldığında şişen boğazı koruduğu, tahrişi azalttığı ve ağrıyı hafiflettiği görülmüştür.

Nasıl Tadına Varabilirsiniz?
Kuru incirleri bal ve ceviz ile karıştırın. Bunları kurutulmuş formda ev yapımı keklerinize veya kahvaltılık gevreklerinize ekleyin. Taze olduklarında salatanızda deneyebilirsiniz. Şeker ve limon suyuyla incir reçeli yapabilirsiniz.

Tüketime dikkat edin
Faydalarına rağmen inciri aşırı tüketirseniz ishal olabilir, böbrek veya safra kesesi sorununuz varsa hastalığınız nüksedebilir. Aşırı tüketimden kaçınmalısınız.