10/08/2020

Google Haritalar ile tatil rotası nasıl oluştururum?

ile admin

Aylarca çalışmanın ardından, yaz aylarının gelmesiyle birlikte çalışanlar rahat bir nefes alıp, uzak bir yerlere gidip, mümkünse telefonu, bilgisayarı da kapalı tutarak çoluk çocuk bir tatil rotası belirleyerek ve dinlene dinlene gitmeyi arzulamaktadır. Bunun için de en büyük yardımcı tabi ki de Google! Google arama motorunun olmasının yanı sıra haritalar özelliği ile de size nasıl bir tatil rotası çıkarabilirsiniz sorusuna cevap vermekte ve bu konuda da oldukça başarılı olmaktadır.

Öncelikle bir başlangıç noktası belirlemeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen “konum” ikonuna ait “işaretçi ekle” özelliğine tıklayınız ve haritan başlangıç noktanızı belirleyiniz.

Başlangıç noktanıza tıkladığınızda, bu noktaya ait detayları girmenizi isteyecektir. Örneğin, yerin ismini yazabilir, açıklama kısmına da yanınıza almayı unutmamanız gereken araç ve gereçleri ekleyebilirsiniz.

İkinci aşamada ilk uğrak noktanızı belirlemelisiniz. Aşağıdaki gibi “yol tarifi ekle” simgesine tıklayınız ve noktanın adını “B” seçeneğine giriniz.

Hedef noktasına (B noktası) konum adresini veya ismini yazıp seçim yaptığınızda ilk rotanızı oluşturmuş olacaksınız. Rotada ücretli yollar vb. gibi alanlardan gitmek istemiyorsanız, fare yardımıyla rotanızdaki mavi ile belirtilmiş yolun alternatiflerini ekrana taşıyabilir ve benimsediğiniz yoldan ilk uğrak noktanıza erişebilirsiniz. Örneğimizde biz Eskişehir Sazova’da bulunan Masal Şatosu’na ziyarette bulunacağız. Ardından da Salda Gölü’ne gideceğiz.

C noktası bizim ikinci uğrayacağımız bir nokta olacaktır. Bunun için “Hedef Ekle” butonuna tıklayıp, diğer gezilecek noktalarımızı belirliyoruz.

İkinci noktamız olan C noktasını da google haritalar üzerinden nasıl tatil rotası yapılır örneği ile tamamladık. Yapmamız gereken, D, E, F…. noktalarını belirleyerek artırmak ve son noktada da başladığımız yere dönmek olacaktır. Bu rotayı elde ettikten sonra Google Haritalarım’a kayıt edebilir, html kodunu alarak herhangi bir içerik sağlayıcı web sitesine ekleyebilir veya bağlantı adresini alarak dilediğimiz zaman rotamıza göz atabiliriz.

Google Haritalar, ailecek veya arkadaşlarınızla yapacağınız geziler için oldukça ideal bir uygulama. Aracınız ile kendinizi yormadan, rastgele belirlenmiş bir dinlenme tesisinde mola vermektense, önceden belirlediğiniz noktalarda mola verebilir, yemek yiyebilir, çay – kahve keyfinizi daha verimli bir hale dönüştürmüş olabilirsiniz.

Gittiğiniz yerlere ait meşhur yiyecek ve içecekleri tatmadan dönmemenizi tavsiye ederim, yolunuz açık; emniyet kemeriniz bağlı olsun.

Şimdi siz de rota oluşturmak için tıklayınız.