11/08/2020

Facebook: İkinci çeyrekte 22,5 milyon gönderi ve 1,5 milyar sahte hesap silindi

ile admin

Koronavirüs hakkında yanlış bilgi yaydığı için Facebook ve Instagram’da 7 milyondan fazla gönderi kaldırıldı.

Facebook, 2020’nin ikinci çeyreğinde nefret söylemiyle ilgili ve şirketin bu konudaki politikasını ihlal eden 22,5 milyon gönderiyi kaldırdı. Bu rakam, bu yılın ilk çeyreğine kıyasla iki katından fazla ve iki yıl önceki 2,5 milyon yayından çok daha fazla.

Sosyal medyaya göre, artık otomatik yazılım sistemleriyle nefret söylemi içeren paylaşımların yaklaşık% 95’ini bulup ortadan kaldırıyor. Facebook aynı dönemde 1,5 milyar sahte hesabı ve organize nefret grupları ve terörizme yönelik politikalarını ihlal eden milyonlarca gönderiyi de kaldırdı.

Siyasi hak grupları, Facebook’un nefret söylemi ve yanlış bilgilendirme politikalarını uygulamadığını iddia ediyor ve geçen ay yüzlerce şirketin reklamlarını en büyük sosyal medya sitesinden geri çektiği bir reklam boykotu düzenledi.

Facebook, nefret söylemi algılama sistemlerinin gelişmekte olduğunu iddia ediyor ve hizmetin kaldırdığı içeriğin yüzdesini göstermek için üç aylık raporlar yayınlıyor. Şirket yöneticileri, şirketin dünya çapında ürünlerinden en az birini kullanan aylık 3 milyardan fazla kullanıcısı olduğu için otomasyonun gerekli olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, üç aylık raporunda şirket, yaklaşan ABD seçimleriyle ilgili sahte haberler veya yalan haberler yaymaktan kaldırılan yayınların sayısını vermedi. Ancak ikinci çeyrekte koronavirüs hakkında yanlış bilgi yaymak için Facebook ve Instagram’da 7 milyondan fazla gönderiyi kaldırdığını söyledi.